Skip to content

Debiutantka – Film Krótkometrażowy

Debiutantka to irlandzki film krótkometrażowy, którego akcja rozgrywa się w społeczności Świadków Jehowy. Premiera festiwalowa (Irlandia): Galway Film Festival, 24 lipca 2021.

Debiutantka zdobyła nagrodę dla najlepszego irlandzkiego dramatu krótkometrażowego na Kerry International Film Festival w październiku 2021.

Scenariusz i reżyseria: Kamila Dydyna

Zdjęcia: Barry Doyle

Obsada: Úna O’Brien, Arthur Riordan, Richard Neville, Sam McGovern, Gary Mullan, Noelle Brown, Anthony O’Boyle

Wywiad z Kamilą Dydyną w Wyborczej: kliknij tutaj.

Podcast Daniela Ortegi o filmie: obejrzyj tutaj.

Wywiad z Kamilą Dydyną na portalu NaTemat.pl: kliknij tutaj.

Ponad 300 osób z 22 krajów wsparło kampanię finansowania społecznościowego “Debiutantki”! Dziękuję!

Łącznie mamy €20,221. Dziękuję z całego serca za Wasze wsparcie!

Post-production update (February 2021): click here.

Nazywam się Kamila Dydyna, jestem autorką scenariuszy i reżyserką, mieszkam w Dublinie. Odkąd pamiętam, chciałam się zajmować twórczością filmową.

W czasach, w których dorastałam, równie dobrze mogłam marzyć, że zatrudnią mnie w NASA i polecę na księżyc. Byłam wtedy członkiem religii Świadków Jehowy. Moje życie obracało się wokół regularnego głoszenia “prawdy” od domu do domu, zebrań zborowych, studiowania Biblii itp. Nawet marzenie o jakiejkolwiek innej karierze niż bycie przykładnym Świadkiem Jehowy było zabronione.

Dziś, jakieś 25 lat później, po wielu metaforycznych trzęsieniach ziemi, wygrzebałam się z religijnego ferworu i poprzez przygodę z korporacyjną karierą dotarłam do mojego obecnego świata jako twórca filmowy.

Przez wiele lat po odejściu od religii unikałam rozmów na temat tego aspektu mojej przeszłości. Czułam wstyd – że dałam się “zwabić” i “omotać” przez tyle lat. Czułam się jak ofiara. Później przyszedł też gniew, a czasami nawet wściekłość.

Teraz zdaję sobie sprawę, że nie mogę zupełnie odejść od mojej przeszłości jako Świadka Jehowy – przynajmniej dopóki nie nakręcę mojego kolejnego filmu. 

O FILMIE DEBIUTANTKA

Akcja filmu Debiutantka rozgrywa się we współczesnym Dublinie, w społeczności irlandzkich Świadków Jehowy. Jego bohaterką jest nastolatka o imieniu Meg, która doświadcza, w dość brutalny sposób, ekstremalnej kontroli religijnej i ostracyzmu praktykowanego przez członków tej religii.

W filmie Debiutantka, ekscytująca energia młodzieńczej miłości i wczesne doświadczenie seksualności spotykają się z potępieniem i manipulacją starszych zboru. Jest to historia o tym, jak doświadczenie intensywnego, skumulowanego dysonansu poznawczego może zachwiać fundamentami tożsamości.

Tytuł odnosi się do francuskich korzeni słowa „debiutantka”, przywołujących na myśl wstępowanie do świata po raz pierwszy, lub bycie początkującym, osobą rozpoczynającą dorosłe życie. 

Biorąc pod uwagę fakt, że ponad 8.5 miliona Świadków Jehowy na świecie (116,299 w Polsce w 2018) działa w dokładnie ten sam sposób w każdym z 240 krajów i terytoriów, gdzie mieszkają, było dla mnie naturalne opowiedzenie tej historii we współczesnym Dublinie, który jest moim domem od ponad 12 lat.

Przy tworzeniu tego filmu chcę uniknąć poniżającego, wypełnionego nienawiścią tonu nastawionego na sensację (jaki często towarzyszy historiom związanym z niepopularnymi praktykami Świadków Jehowy) na rzecz, częściowo przynajmniej, historii opowiedzianej z dozą współczucia.

Film Debiutantka powstaje pod patronatem organizacji Ateistyczna Irlandia.

DLACZEGO WARTO WESPRZEĆ FILM DEBIUTANTKA?

Powszechnie uważa się, że Świadkowie Jehowy, oraz wszelkie problemy ich otaczające, to niekoniecznie istotny temat, zasługujący na powszechną uwagę. Z wyjątkiem, oczywiście, szeroko znanych problemów związanych z odmową transfuzji krwi czy ochroną pedofili w ich szeregach, nagłośnionych niedawno przez australijską Królewską Komisję ds. Instytucjonalnego Przeciwdziałania Nadużyciom Seksualnym Wobec Dzieci.

Według mnie negatywny wpływ Świadków Jehowy na globalne społeczeństwo ma dużo większy zakres. Pozwólcie, że wytłumaczę, dlaczego tak myślę.

Moja mama zaczęła spotykać się ze Świadkami Jehowy, kiedy miałam 10 lat. Nie potrafiłabym wytłumaczyć jak i dlaczego, ale w ciągu zaledwie roku, byłam kompletnie zaangażowana w wierzenia i w świat tej religii. Poczucie przynależności do czegoś większego ode mnie było tak intensywne, że aż uderzało do głowy.

Nikt mnie do tego nie zmusił – w wieku 13 lat z radością przyjęłam chrzest w przenośnym basenie ustawionym na murawie stadionu sportowego we Wrocławiu. Miałam na sobie długi podkoszulek (a pod nim strój kąpielowy), żeby było skromnie i przyzwoicie.

Przez lata wierzyłam że każdy, kto nie jest Świadkiem Jehowy zginie straszną, apokaliptyczną śmiercią. Jeżeli nie będę wierna i sumienna w każdym szczególe, też umrę.

Najgorszy ze wszystkich los – którego należało uniknąć za wszelką cenę – to zostanie wykluczonym. Oznaczało to, że żaden z twoich przyjaciół (i często nikt z rodziny) nie mógł się do ciebie kiedykolwiek potem odezwać. Jeśli zobaczyliby cię na ulicy, przeszliby na drugą stronę. I nie miałbyś się do kogo zwrócić o pocieszenie, bo posiadanie „światowych” (nienależących do zboru) przyjaciół też było niezalecane.

Zostanie wykluczonym oznaczało, że twój świat, taki, jakim go znasz, eksploduje i stajesz się jak duch. Zostajesz Brucem Willisem w filmie Szósty Zmysł.

Kiedy na początku 2008 roku zdecydowałam, że nie chcę już być Świadkiem Jehowy, czułam się jakby moje dotychczasowe życie umierało, świat moich relacji społecznych skończył się. Było to trochę jak doświadczenie urodzenia się  bycia nagim, przerażonym, odłączonym od jedynego bezpiecznego miejsca – tyle, że jako dorosły. 

W 2018 roku liczba ludzi ochrzczonych jako nowi Świadkowie Jehowy na całym świecie sięgnęła 281,744. Jednak statystyka, jaką trudniej znaleźć, to liczba osób wykluczonych (i tych, co odeszli z własnej inicjatywy.) Szacuje się, że ta liczba to 70,000 – każdego roku.

Nawet jeśli część ludzi powraca do tej organizacji, to wciąż jest to co najmniej milion ludzi, którzy w ciągu choćby ostatnich 15-20 lat musieli zbudować swoje życie od podstaw poza granicami tej religii.

W najlepszych przypadkach, ci ludzie muszą znaleźć nowych przyjaciół, zbudować nowe kariery, rozwinąć nowe sposoby spędzania wolnego czasu – wszystko po to, aby przetrwać poza hermetycznym światem Świadków Jehowy.

W najgorszych przypadkach, wieszają się w swoich łazienkach, podczas gdy ich partnerzy / partnerki oglądają z dziećmi telewizję w salonie.

Gorąco wierzę, że jest to problem warty uwagi. Mam też nadzieję, że mój film będzie źródłem pocieszenia dla każdego, kto doświadczył takiego religijnego ostracyzmu.

CZEGO POTRZEBUJEMY I CO OFERUJEMY W ZAMIAN

Moje doświadczenie jako reżyserki, jak również jako menadżerki produkcji przy wielu filmach krótkometrażowych, dokumentalnych i reklamach nauczyło mnie, że aby w pełni zrealizować twórczą wizję w filmie, pieniądze są równie niezbędne jak talent i pasja ekipy filmowej i aktorskiej. Dlatego przy tej kampanii „gramy o wszystko”.

Budżet Debiutantki to €18,500. Pozostałe €1,500 przeznaczone będzie na koszt platformy Indiegogo, koszty różnicy w kursie walut i koszty przelewów bankowych. Nasz budżet będzie przeznaczony na:

5 dni zdjęciowych

 • Wynajem pakietu kamery i oświetlenia 
 • Skromne wynagrodzenie dla ekipy filmowej i aktorów
 • Kostiumy i dekoracja planu filmowego
 • Catering
 • Opłaty za lokalizacje filmowe
 • Ubezpieczenie

Post-produkcję

 • Montaż
 • Dźwięk
 • Korekcja koloru
 • Oryginalna ścieżka dźwiękowa
 • Koszty praw do pewnego utworu muzycznego, który odgrywa kluczową rolę w filmie

Koszty zgłoszenia filmu do festiwali filmowych.

Film będzie nakręcony w styczniu/ lutym 2020, co pozwoli na rozpoczęcie podroży festiwalowej latem tego roku.

Tak jak w przypadku moich poprzednich filmów, planuję dotrzeć z filmem Debiutantka do jak największej liczby festiwali filmowych, jak również do widzów stacji telewizyjnych takich jak irlandzka telewizja państwowa RTE i inne stacje w Polsce i na świecie.

W zamian za wasze – otrzymane z ogromną wdzięcznością – wsparcie finansowe, małe i duże, oferujemy szeroki zakres nagród, od kopii filmu poprzez podpisane kopie scenariusza, wizyty na planie filmowym, tytuły producenckie, zaproszenia na premierę, i dużo więcej! 

Nagrody związane z obecnością w Dublinie (takie jak wizyty na planie, zaproszenia na premierę itp.) nie uwzględniają kosztów podróży. Dziękujemy za wasze zrozumienie!

EKIPA FILMOWA

Na początku 2015 roku, podczas zdjęć do mojego pierwszego filmu Zeznanie (Testimony), niewiele wiedziałam o pracy twórcy filmowego. Nie poddałam się jednak i film został ukończony pomimo wielu przeciwności.

Mój film pokazano na wielu festiwalach filmowych w Irlandii, innych krajach europejskich, USA i w Australii. Film został nominowany do wielu nagród, między innymi IMDb’s New Filmmaker Award i za najlepszą reżyserię na Underwire Film Festival w Londynie.

Mój kolejny film, Zdrada (The Betrayal), na którego ścieżce dźwiękowej znalazł się utwór Nicka Cave’a, miał premierę na prestiżowym GAZE LGBT Film Festival w Dublinie, pokazano go również na festiwalach w Irlandii i w Montrealu.

Oba filmy wyświetliła irlandzka telewizja państwowa RTE. W lipcu 2019 roku, The Irish Times zamieścił The Betrayal na liście najlepszych programów telewizyjnych tygodnia.

Przy filmie Debiutantka mam przywilej współpracować z fantastycznym zespołem, między innymi:

BARRY DOYLE – operator filmowy. Barry nakręcił pilot sci-fi Rising, reklamy dla organizacji charytatywnej Focus Ireland, jak również teledyski i wiele filmów krótkometrażowych. Ma za sobą również wiele lat doświadczenia jako pierwszy i drugi asystent kamery oraz DIT (Digital Imaging Technician) przy produkcjach takich jak Gra o TronHandsome Devil, Taken Down, Dark Lies The Island oraz Sweetness in the Belly. Poniżej przykład jego zdjęć.

NIALL OWENS – Pierwszy asystent reżysera. Niall ma wieloletnie doświadczenie przy filmach krótko- i długometrażowych, miedzy innymi przy wielokrotnie nagradzanej produkcji Michael Inside

Niall Owens

GWEN JEFFARES – Kostiumy. Gwen współpracowała ze mną przy filmach The Betrayal (Zdrada) i Testimony (Zeznanie), za który otrzymała nominację za najlepsze kostiumy podczas irlandzkich Underground Cinema Awards. Gwen ma za sobą wiele lat doświadczenia przy filmach krótko- i długometrażowych, takich jak nagradzane produkcje Gridlock oraz Five Letters to the Strager Who Will Dissect My Brain (zdobywca nagrody za najlepszy irlandzki film krótkometrażowy na prestiżowym Virgin Media Dublin International Film Festival 2019.)

EDWINA KELLY – Artystka makijażu filmowego. Edwina posiada wieloletnie doświadczenie przy filmach pełnometrażowych (Calm With Horses, Black ’47, The Lodgers), produkcjach telewizyjnych (Taken Down) oraz reklamach (Guinness, Coca Cola, Nissan).

Edwina Kelly

WYZWANIA 

Jedyne wyzwanie, które może zatrzymać produkcję filmu Debiutantka to sytuacja, w której nie uzbieramy wystarczających funduszy. 

Poza takim scenariuszem, mam stuprocentową pewność, że razem z ekipą filmową, w oparciu o nasze wspólne doświadczenie, pokonamy wszelkie przeciwności. Nawet jeśli przyjdzie huragan w czasie zdjęć do filmu (bo tak już było przy innej produkcji, przy której pracowałam).

Naszym głównym wyzwaniem jest uzbieranie funduszy – bez waszej pomocy ten film nie powstanie.

Każda, nawet najmniejsza suma się liczy. Jeśli tematyka filmu jest ci bliska lub po prostu jest to film, który chciałbyś obejrzeć, zapraszam do wsparcia finansowego i polecam nasze nagrody!

INNE OPCJE POMOCY

Każde udostepnienie informacji na temat tej kampanii przybliża nas do osiągnięcia celu.

Możesz nam pomóc wspierając nas finansowo, ale również udostępniając link do tej kampanii przez email czy media społecznościowe.

Jeśli znasz grupy, instytucje, organizacje lub dziennikarzy, których ten projekt może zainteresować, twoja pomoc w udostępnianiu tej kampanii jest nieoceniona!

Dziękuję ogromnie za uwagę, pozdrawiam serdecznie,

Kamila Dydyna

17 Comments

 1. Barbara Breier Barbara Breier

  Moja hostoria związana z Organizacja jest o wiele ciekawsza i bogatsza niż ta o której chcesz opowiedzieć w swoim filmie. Jestem pewna, że moja historia wstrząsnęła by całym światem i pomogła by Swiadkom Jehowy obudzić się ze snu. Organizacja na pewno upadnie po opublikowaniu historii mojego życia! BASIA.

  • serio? xD serio? xD

   Najważniejsze, to pewnośc siebie 😀

 2. Mariusz Hryciuk Mariusz Hryciuk

  Pięknie opisane, tzn. bardzo konkretnie i na temat. Zastanowię się. Czy gdzieś w sieci można zobaczyć twoje dwa pierwsze filmy (w polskiej wersji językowej)?
  Pozdrawiam

  • debutante debutante

   Dzięki Mariusz! I za miłe słowa o moim filmie Testimony też. 🙂 Pozdrawiam!

 3. Fine way of describing, and good article to get
  data regarding my presentation topic, which i am going to convey in school.

  • debutante debutante

   Great to hear it, hope your presentation goes well!

 4. Kathy M. Kathy M.

  Opowiedz koniecznie tę historię, też się kiedyś złapałam na ich piękne słowa. Niech świat zobaczy te kontrole umysłów za pomocą strachu przed nieistnieniem. I wpajane poczucie winy ze jest się niegodnym wszystkiego.

  • debutante debutante

   👍🏻👍🏻😘🎬

 5. Ex sj Ex sj

  Witam. Podobny film tylko długometrażowy pt.odrebne światy. Podoba tematyka. Tylko siostra zakochuje się w katoliku. Strasznie na nim płakaliśmy z mężem. Czek z niecierpliwością na twoje wydanie. Pozdrawiam Alicja

  • debutante debutante

   Dzieki!

 6. michalina michalina

  Bardzo chciałabym zagrać w filmie!!!! Czy to jest możliwe?????

 7. Aurelia Aurelia

  Czy film będzie nakręcony czy jednak nie ruszy?

  • debutante debutante

   Witaj Aurelia, zdjęcia do filmu odbywają sie w tym tygodniu. 🙂 Kręcimy od wtorku to piątku. Zapraszam na strone filmu na Facebooku – tam znajdziesz najnowsze szczegóły, i wkrótce zdjęcia z planu. Pozdrawiam,
   Kamila

 8. nadi nadi

  Gdzie można zobaczyć film ?

  • debutante debutante

   Witam – Debiutantkę będzie można obejrzeć na festiwalach filmowych w ciągu najbliższego roku.

   Szczegóły podam na mediach społecznościowych filmu (Twitter oraz Facebook) jak tylko kolejne festiwalowe pokazy zostaną potwierdzone.

   W przyszłości, kiedy pokazy festiwalowe zostaną zakończone, film będzie też dostępny na VOD – szczegóły również podam na mediach społecznościowych filmu.

   Pozdrawiam,
   Kamila Dydyna

 9. Bogusław Gutowski Bogusław Gutowski

  Kiedy i gdzie można obejrzeć film?

  • debutante debutante

   Witam – Debiutantkę będzie można obejrzeć na festiwalach filmowych w ciągu najbliższego roku.

   Szczegóły podam na mediach społecznościowych filmu (Twitter oraz Facebook) jak tylko kolejne festiwalowe pokazy zostaną potwierdzone.

   W przyszłości, kiedy pokazy festiwalowe zostaną zakończone, film będzie też dostępny na VOD – szczegóły również podam na mediach społecznościowych filmu.

   Pozdrawiam,
   Kamila Dydyna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.